Historia Klubu sięga 12 maja 1929 roku, kiedy w Łucku odbyło się zebranie założycielskie, na którym uchwalono pierwszy Statut. Klub aktywnie działał na terenie województwa wołyńskiego aż do wybuchu II wojny światowej, tj. do 1 września 1939 roku. W tym okresie pułkownik Władysław Anders pełnił funkcję członka Zarządu Wołyńskiego Klubu Automobilowego, a w 1930 roku objął stanowisko Komandora I Rajdu Wołyńskiego.

Obecnie Klub realizuje misję pielęgnowania tradycji historycznych związanych z kulturą, sportem oraz nauką, kładąc szczególny nacisk na rozwój turystyki. Klub organizuje konkursy, rajdy, questy, festiwale oraz różnorodne wydarzenia kulturalne, artystyczne, edukacyjne, sportowe i techniczne, zgodne ze współczesnymi standardami krajowymi i międzynarodowymi.

Klub jest inicjatorem powstania pierwszego i jedynego na Ukrainie skweru im. generała Władysława Andersa, który znajduje się w Łucku. Ponadto Klub przyczynił się do ustawienia pomnika upamiętniającego polsko-amerykańską załogę pilotów, którzy polegli w okolicach Łucka w 1920 roku. 15 lipca 1920 roku, podczas ataku na jednostki 1 Armii Konnej prowadzącej ofensywę wzdłuż drogi Równe–Łuck, zginął pilot 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki, kapitan Arthur H. Kelly, Amerykanin służący w polskim lotnictwie. W operacji tej uczestniczył również podporucznik Stanisław Skarżyński z 21 Eskadry Niszczycielskiej. Lotnicy obu eskadr stacjonowali wtedy w Hołobach.

9 października 2016 roku odbyło się Zgromadzenie Założycielskie organizacji pozarządowej "Wołyński Klub Automobilowy", podczas którego zatwierdzono nowy Statut. Oficjalna rejestracja państwowa Klubu miała miejsce 11 listopada 2016 roku, rozpoczynając nowy rozdział w jego historii.

Rajd Wołyński 1930 Łuck
Rajd Wołyński 1930 Łuck
Rajd Wołyński 2019
Rajd Wołyński 2019


Klub ten, choć jest jednym z najmłodszych  klubów automobilowych w Polsce, okazuje już w pierwszych swoich poczynaniach wiele energii, zapału i ambicji.  A to wiele znaczy. Za ambicją idzie bowiem zawsze rozwój, przed Wołyńskim Klubem Automobilowym stoi zatem otworem droga zwycięstw i triumfów.

AUTO 1930 #6, Wrażenia z Rajdu Wołyńskiego (str. 26-27)